| Name | USS Washer/Non Standard Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4"- 3" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | USS |
| Name | SAE Washer/Non Standard Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4"- 3" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | SAE |
| Name | F436 High Tensile Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4" - 4" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | F436 |
| Name | DIN6916 Washer/Chamfered Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | M12-M36 |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | DIN6916 |
| Name | F436 High Tensile Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4" - 4" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | F436 |
| Name | F436 Non Standard Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4"- 4" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | F436 |
| Features | Corrosion Resistance ; Enhanced Load-Bearing Capacity |
|---|---|
| Name | F436 Heavy Washer |
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4" - 4" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Name | DIN 6340 Washer/Hot Dip Galvanized Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | M6-M30 |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | DIN6340 |
| Name | DIN6916 Washer/High Tensile Washer |
|---|---|
| Material | S45C/40CR |
| Size | M12-M36 |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |
| Standard | DIN6916 |
| Features | Corrosion Resistance ; Enhanced Load-Bearing Capacity |
|---|---|
| Name | F436 Heavy Washer |
| Material | S45C/40CR |
| Size | 1/4" - 4" |
| Finish | Plain/black/ZINC/HDG/Dacromet |